Wszystkie porownania
Porownanie15 maja 2026

KSTAR BluE-S vs BYD Battery-Box HVS — porównanie magazynów energii 2026

** KSTAR BluE-S czy BYD Battery-Box HVS? Porównujemy pojemność, cenę z montażem, kompatybilność z falownikami i warunki gwarancji. Konkretne dane, bez…

Dwa popularne magazyny w Polsce, dwa różne podejścia do architektury systemu. Który lepiej pasuje do twojej instalacji?


Dlaczego to porównanie ma sens

KSTAR BluE-S i BYD Battery-Box HVS regularnie pojawiają się w ofertach instalatorów w Polsce — i często trafiają do tego samego klienta jako alternatywy. Na papierze obydwa to magazyny LFP z podobnym zakresem pojemności. W praktyce różnią się architekturą napięciową, podejściem do skalowalności i kompatybilnością z falownikami.

Jeśli masz już falownik lub planujesz konkretny system PV, wybór między nimi może być przesądzony zanim zaczniesz liczyć cenę. Jeśli zaczynasz od zera — różnice w kosztach i możliwościach skalowania mogą mieć realne znaczenie dla budżetu.

Poniżej konkretne dane, bez marketingowych skrótów.


Tabela porównawcza

ParametrKSTAR BluE-SBYD Battery-Box HVS
Technologia ogniwLFP (litowo-żelazowo-fosforanowa)LFP (litowo-żelazowo-fosforanowa)
Architektura napięciowaNiskonapięciowa (LV, ~51,2 V)Wysokonapięciowa (HV, 102–512 V)
Pojemność bazowa5,12 kWh2,56 kWh (moduł)
Pojemność użytkowaod 5,12 kWhod 5,12 kWh
Maksymalna pojemność30,72 kWh (6 jednostek)22,1 kWh (HVS 22.1)
SkalowalnośćTak — moduły 5,12 kWhTak — moduły 2,56 kWh
Gwarancja10 lat / 6000 cykli10 lat / 6000 cykli
Gwarantowana pojemność po 10 latach≥70%≥70%
Moc ciągła (ładowanie/rozładowanie)5 kW5 kW (HVS 10.2) / do 10 kW (HVS 22.1)
Backup / off-gridTak (zależnie od falownika)Tak (zależnie od falownika)
Kompatybilność falownikówGłównie KSTAR, wybrane markiSMA, Fronius, Goodwe, Sungrow, KOSTAL, Victron i inne
Cena z montażem ~10 kWh~21 000–25 000 zł~26 000–32 000 zł
Cena z montażem ~15 kWh~29 000–35 000 zł~35 000–43 000 zł
Dostępność w PolsceDobra (dystrybutorzy regionalni)Bardzo dobra (szeroka sieć)
Serwis w PolscePrzez dystrybutorówPrzez autoryzowanych partnerów BYD

Szczegółowa analiza

1. Pojemność i skalowalność

KSTAR BluE-S startuje od modułu 5,12 kWh i można go rozbudować do 30,72 kWh łącząc do sześciu jednostek. To duża elastyczność dla większych domów lub prosumentów z instalacją PV powyżej 10 kWp. Minusem jest to, że moduł bazowy jest większy — jeśli potrzebujesz dokładnie 7–8 kWh, musisz kupić 10,24 kWh albo zostać przy 5,12 kWh.

BYD Battery-Box HVS operuje modułami 2,56 kWh, co daje większą precyzję przy doborze pojemności. Dostępne konfiguracje to 5,1 / 7,7 / 10,2 / 12,8 / 15,4 / 17,9 / 20,5 / 22,1 kWh. Górna granica 22,1 kWh jest niższa niż u KSTAR, co może być ograniczeniem dla dużych instalacji.

Wniosek: BYD wygrywa precyzją doboru pojemności. KSTAR wygrywa maksymalnym pułapem skalowalności.


2. Technologia i architektura napięciowa

Obydwa magazyny używają chemii LFP — to ważne. LFP jest bezpieczniejsza termicznie niż NMC, nie zawiera kobaltu i lepiej znosi głębokie cykle. Przy 6000 deklarowanych cyklach i 10-letniej gwarancji oba produkty są na podobnym poziomie.

Kluczowa różnica leży gdzie indziej: architektura napięciowa.

KSTAR BluE-S to system niskonapięciowy (LV, ~51,2 V DC). Wymaga falownika hybrydowego z wejściem LV. Takie falowniki są tańsze i powszechne, ale przy wyższych mocach tracą nieco na efektywności konwersji.

BYD Battery-Box HVS to system wysokonapięciowy (HV, 102–512 V DC). Wymaga falownika z wejściem HV. Przy tej samej mocy roboczej straty konwersji są mniejsze, a okablowanie między baterią a falownikiem może być cieńsze. To ma znaczenie przy instalacjach powyżej 10 kWh i mocach ładowania/rozładowania powyżej 5 kW.

NEXBE podpowiada: Jeśli planujesz magazyn powyżej 10 kWh i zależy ci na sprawności całego systemu — architektura HV BYD ma realne uzasadnienie techniczne. Przy mniejszych instalacjach różnica w efektywności jest marginalna i nie uzasadnia wyższej ceny.


3. Cena z montażem

Zgodnie z danymi rynkowymi Q1 2026:

KSTAR BluE-S:

  • ~10 kWh (2 moduły): 21 000–25 000 zł z montażem
  • ~15 kWh (3 moduły): 29 000–35 000 zł z montażem
  • ~20 kWh (4 moduły): 35 000–42 000 zł z montażem

BYD Battery-Box HVS:

  • ~10,2 kWh: 26 000–32 000 zł z montażem
  • ~15,4 kWh: 35 000–43 000 zł z montażem
  • ~20,5 kWh: 44 000–55 000 zł z montażem

Różnica przy 10 kWh wynosi orientacyjnie 4 000–7 000 zł na korzyść KSTAR. Przy dofinansowaniu magazynów energii 2026 (do 16 000 zł, max 30% wartości instalacji, min. 10 kWh) obydwa produkty kwalifikują się do dotacji — co częściowo niweluje tę różnicę, ale jej nie eliminuje.

NEXBE podpowiada: Przy budżecie do 30 000 zł brutto po odliczeniu dotacji KSTAR BluE-S daje więcej pojemności za złotówkę. BYD ma sens, gdy priorytetem jest kompatybilność z konkretnym falownikiem HV lub planujesz rozbudowę systemu w przyszłości.


4. Kompatybilność z falownikami i PV

To jeden z najważniejszych parametrów przy wyborze — i tu obydwa produkty różnią się znacząco.

KSTAR BluE-S jest przede wszystkim projektowany do pracy z falownikami hybrydowymi KSTAR (seria BP i podobne). Kompatybilność z innymi markami istnieje, ale wymaga weryfikacji przy konkretnym modelu falownika. Jeśli masz już falownik innej marki — sprawdź listę kompatybilności przed zakupem.

BYD Battery-Box HVS ma jedną z najszerszych list kompatybilności na rynku: SMA (Sunny Boy Storage, Sunny Tripower), Fronius (Symo GEN24), Goodwe (ET/BT/ES), Sungrow (SH serii), KOSTAL (PLENTICORE plus), Victron Energy i kilkanaście innych. To efekt wieloletnich certyfikacji i pozycji BYD jako dostawcy dla wielu producentów falowników.

Dobierz magazyn energii do swojego domu

Konfigurator NEXBE w 2 minuty oblicza ROI, dopasowuje pojemność i sprawdza dotację do 16 000 zł.

Oblicz zwrot z inwestycji

Dla instalacji PV: obydwa magazyny współpracują z dowolnymi panelami fotowoltaicznymi — integracja odbywa się przez falownik, nie bezpośrednio z baterią.

NEXBE podpowiada: Masz już falownik Fronius, SMA lub Sungrow? BYD Battery-Box HVS prawdopodobnie będzie z nim kompatybilny bez żadnych kompromisów. Budujesz system od zera z falownikiem KSTAR? BluE-S będzie tańszą i prostszą opcją.


5. Dostępność w Polsce i serwis

KSTAR jest obecny w Polsce przez regionalnych dystrybutorów. Dostępność jest dobra, ale sieć serwisowa jest węższa niż u BYD. Przy awarii czas reakcji może być dłuższy, zależnie od lokalizacji.

BYD ma w Polsce dobrze rozbudowaną sieć autoryzowanych partnerów serwisowych. BYD Energy jako dział BYD Group działa na polskim rynku od kilku lat i zdążył zbudować zaplecze logistyczne i serwisowe. Części zamienne i wsparcie techniczne są łatwiej dostępne.


6. Gwarancja

Obydwa produkty oferują 10 lat gwarancji z zachowaniem ≥70% pojemności po tym czasie przy 6000 cyklach. To standard rynkowy dla magazynów LFP w 2026 roku.

Różnica może pojawić się w warunkach gwarancji — warto sprawdzić, czy gwarancja obejmuje dojazd serwisu, wymianę modułów na miejscu czy odesłanie urządzenia. BYD ma tu przewagę wynikającą z większej sieci serwisowej w Polsce.


Dla kogo który produkt

KSTAR BluE-S — dobry wybór jeśli:

  • Budujesz nowy system od zera i rozważasz falownik hybrydowy KSTAR
  • Budżet jest priorytetem — przy tej samej pojemności zapłacisz mniej
  • Potrzebujesz dużej pojemności — skalowalność do 30,72 kWh to przewaga nad BYD HVS
  • Masz instalację PV 6–15 kWp i szukasz magazynu 10–20 kWh w rozsądnej cenie
  • Kwalifikujesz się do dofinansowania magazynów energii 2026 i chcesz zmaksymalizować pojemność w ramach budżetu

BYD Battery-Box HVS — dobry wybór jeśli:

  • Masz już falownik SMA, Fronius, Goodwe, Sungrow lub KOSTAL i chcesz dodać magazyn
  • Zależy ci na precyzyjnym doborze pojemności — moduły 2,56 kWh dają więcej opcji
  • Priorytetem jest serwis i dostępność części — BYD ma szerszą sieć w Polsce
  • Planujesz instalację komercyjną lub półkomercyjną — reputacja marki i certyfikacje mają znaczenie
  • Architektura HV lepiej pasuje do twojego systemu (falownik HV, wyższe moce)

Podsumowanie z rekomendacją

Jeśli szukasz prostej odpowiedzi: KSTAR BluE-S wygrywa ceną i skalowalnością, BYD Battery-Box HVS wygrywa kompatybilnością i serwisem.

Dla typowego prosumenta z instalacją PV 8–12 kWp, który buduje system od zera i chce zmaksymalizować autokonsumpcję przy rozsądnym budżecie — KSTAR BluE-S przy 10–15 kWh będzie tańszy o 4 000–8 000 zł przy porównywalnych parametrach technicznych.

Dla kogoś, kto ma już falownik jednej z głównych marek i szuka magazynu bez ryzyka problemów z kompatybilnością — BYD Battery-Box HVS jest bezpieczniejszym wyborem, nawet jeśli kosztuje więcej.

Obydwa produkty kwalifikują się do dofinansowania magazynów energii 2026 (min. 10 kWh, do 16 000 zł, max 30% wartości instalacji). Przy aktualnych cenach energii (~1,20 zł/kWh) i autokonsumpcji na poziomie 60–70% z magazynem, ROI dla obu systemów mieści się w przedziale 4–5 lat.

Sprawdź swoją konfigurację →


FAQ

Czy KSTAR BluE-S i BYD HVS kwalifikują się do dofinansowania magazynów energii 2026? Tak, obydwa — pod warunkiem że konfiguracja ma minimum 10 kWh pojemności. Dofinansowanie wynosi do 16 000 zł (max 800 zł/kWh, max 30% wartości instalacji).

Czy mogę podłączyć BYD Battery-Box HVS do istniejącego falownika? Prawdopodobnie tak, ale zależy od modelu. BYD publikuje oficjalną listę kompatybilnych falowników — przed zakupem sprawdź, czy twój model jest na liście.

Czy KSTAR BluE-S działa jako backup przy zaniku zasilania? Tak, ale funkcja backup zależy od falownika hybrydowego, nie od samej baterii. Upewnij się, że falownik w twoim systemie obsługuje tryb off-grid lub EPS.

Która technologia jest bezpieczniejsza — LFP czy NMC? Obydwa porównywane produkty używają LFP, która jest bezpieczniejsza termicznie niż NMC i nie wymaga aktywnego chłodzenia w standardowych warunkach pracy.

Ile wynosi gwarancja i co obejmuje? Obydwa produkty: 10 lat, ≥70% pojemności po tym czasie, 6000 cykli. Szczegółowe warunki — w tym zakres serwisu gwarancyjnego — różnią się między producentami i dystrybutorami. Zawsze proś o warunki gwarancji na piśmie przed podpisaniem umowy.


Dane cenowe i techniczne aktualne na Q1 2026. Przed zakupem zweryfikuj aktualne warunki dofinansowania i listę kompatybilności falowników u instalatora.


meta_title: KSTAR BluE-S vs BYD Battery-Box HVS — porównanie 2026

meta_description: KSTAR BluE-S czy BYD Battery-Box HVS? Porównujemy pojemność, cenę z montażem, kompatybilność z falownikami i warunki gwarancji. Konkretne dane, bez marketingu.

Kamil Sankowski - Founder & CEO NEXBE

Kamil Sankowski

Forbes 30 przed 30

Founder & CEO, NEXBE Sp. z o.o.

Inżynier Technologii Energii Odnawialnej. Lider Transformacji Energetycznej 2022/23. 38 000+ zrealizowanych projektów OZE.

38 000+ projektów OZEPartner Keno EnergyLinkedIn
Zweryfikowane przez Adriana Zimochockiego - ekspert BESS i Smart EMS, NEXBE

Sprawdź ceny magazynów energii

Porównaj 5 marek i dobierz optymalny zestaw w konfiguratorze NEXBE.

Otwórz konfigurator

Słowa kluczowe:

kstar blue-s vs byd battery-box hvs

Zostaw numer - oddzwonimy

Dobieramy magazyn do Twojej sytuacji i budżetu. Bez zobowiązań. Dofinansowanie magazynów energii 2026 - do 16 000 zł (net-billing).

Bez zobowiązań. Darmowa wycena.

Bezpłatna konsultacja - 15 min telefonicznie

Wycena w 24h z uwzględnieniem dotacji i ulgi

Ceny dystrybutora Keno Energy - bez prowizji

Od rozmowy do montażu w 14 dni

NEXBi - asystent AI

Wolisz porozmawiać z AI? Kliknij ikonkę NEXBi w rogu ekranu - pomogę dobrać magazyn i odpowiem na pytania.