Jak działa
magazyn energii?
24 godziny z życia Twojego magazynu – od wschodu słońca do awarii sieci.
W skrócie
Magazyn energii to domowa bateria (najczęściej LiFePO4), która zatrzymuje prąd z paneli fotowoltaicznych na później. W dzień falownik hybrydowy kieruje nadwyżkę z dachu do baterii, a wieczorem i w nocy magazyn zasila dom. Sieć tylko uzupełnia braki. Dzięki temu sam zużywasz 60–70% prądu z paneli, a nie 20–25% jak bez magazynu.
Jak działa magazyn energii przy fotowoltaice?
Magazyn pracuje w parze z falownikiem hybrydowym, który stale porównuje, ile prądu dają panele, a ile zużywa dom. Gdy panele produkują więcej, nadwyżka ładuje baterię. Gdy produkcja spada, bateria oddaje prąd do domu. Sieć wchodzi do gry dopiero wtedy, gdy magazyn jest pełny, pusty albo dom potrzebuje więcej mocy, niż daje bateria.
Tak wygląda słoneczny kwietniowy dzień w domu z PV 8 kWp i magazynem 10 kWh:
- Rano i w południe magazyn się ładuje. Od ok. 8:00 panele dają więcej, niż zużywa dom. W południe to nawet 5,5 kW przy zużyciu 1,3–1,8 kW, więc ponad 3 kW płynie do baterii. Magazyn 10 kWh napełnia się w 2–4 godziny.
- Wieczorem magazyn zasila dom. Po 15:00 produkcja spada, a zużycie rośnie do 3–3,2 kW (gotowanie, zmywarka, telewizor). Magazyn oddaje wtedy 6–8 kWh i pokrywa większość wieczornego zużycia.
- W nocy pomaga sieć i tania taryfa. Gdy stan naładowania baterii (SOC) spadnie do ustawionego minimum, brakujący prąd bierzesz z sieci. Przy taryfie G12 magazyn może doładować się nocą po ok. 0,45 zł/kWh i oddać ten prąd rano, gdy kosztuje ok. 0,90 zł/kWh. Jak to wygląda przy cenach godzinowych, pokazujemy na stronie magazyn energii a taryfa dynamiczna.
- Przy awarii sieci działa zasilanie awaryjne. Jeśli falownik ma funkcję backup (albo masz SZR), magazyn przejmuje dom w 0–20 ms. Bez niej wyłączy się razem z siecią. Więcej w poradniku zasilanie awaryjne z magazynu energii.
Po co to wszystko? Bez magazynu nadwyżkę sprzedajesz po cenie rynkowej RCE (ok. 0,25 zł/kWh), a wieczorem kupujesz prąd po ok. 0,90 zł/kWh. Jak dobrać pojemność do mocy paneli, opisujemy w poradniku magazyn energii do fotowoltaiki. Na magazyn od 10 kWh możesz też dostać dofinansowanie magazynów energii 2026, o ile nabór jest otwarty.
Jakie są rodzaje magazynów energii?
- Według chemii ogniw. Magazyny domowe w ofercie NEXBE to baterie LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe): bezpieczna chemia, która traci 2–3% energii miesięcznie. Ogniwa NMC tracą 5–8%.
- Według napięcia. Niskonapięciowe (LV) i wysokonapięciowe (HV) różnią się napięciem pracy baterii i falownikiem, z którym współpracują. Porównanie znajdziesz w haśle magazyn wysokonapięciowy czy niskonapięciowy.
- Według budowy. All-in-one ma falownik i baterię w jednej obudowie, a modułowy rozbudowujesz o kolejne moduły. Różnice opisujemy w artykule magazyn all-in-one czy modułowy.
Krótką definicję znajdziesz w haśle magazyn energii w bazie wiedzy NEXBE.
Rano: kiedy magazyn zaczyna się ładować?
Wraz ze wschodem słońca panele fotowoltaiczne zaczynają produkcję. O 6:00 to zaledwie 0,3 kW, mniej niż zużywasz na śniadanie (ekspres, toster, światło). Różnicę pokrywa sieć.
Około 8:00 następuje punkt zwrotny: panele produkują więcej, niż dom zużywa. Nadwyżka zaczyna ładować magazyn energii. To moment, w którym Twoja bateria zaczyna pracować.
W typowy słoneczny dzień (kwiecień, PV 8 kWp) produkcja osiąga 5,5 kW o 12:00. Dom zużywa w tym czasie około 1,3–1,8 kW. Cała różnica, czyli ponad 3 kW, płynie do magazynu.
Bez magazynu ta energia trafiłaby do sieci po cenie RCE (~0,25 zł/kWh). Wieczorem kupisz ją z powrotem za ~0,90 zł/kWh. Różnica 0,65 zł na każdej kWh to dokładnie tyle, ile oszczędza magazyn.
“Większość ludzi myśli, że panele fotowoltaiczne dają prąd non stop. W rzeczywistości bez magazynu tracisz 75% wyprodukowanej energii – oddajesz ją do sieci za grosze i kupujesz wieczorem za pełną cenę. Po 38 000 instalacji mogę powiedzieć jedno: magazyn to brakujący element układanki.”
Południe: ile trwa ładowanie magazynu?
Szczyt produkcji PV trwa od 9:00 do 15:00. W tym oknie magazyn 10 kWh ładuje się od zera do pełna w 2–4 godziny (zależnie od producenta i mocy falownika).
Problem 253 V. Gdy napięcie w sieci przekracza 253 V, falownik PV automatycznie się wyłącza i tracisz energię ze słońca. Magazyn przejmuje prąd z paneli, zanim trafi do sieci, więc ładuje się nawet wtedy, gdy sieć blokuje oddawanie prądu. To realna oszczędność 500–1 200 zł rocznie.
Co z nadwyżką po naładowaniu magazynu? W systemie net-billing sprzedajesz ją do sieci po cenie rynkowej RCE (~0,25 zł/kWh). To niewiele, ale lepsze niż strata.
Ile trwa ładowanie? Poniżej czasy dla magazynu 10 kWh (od 0% do 100%):
| Producent | Moc ładowania | Czas 0–100% (10 kWh) |
|---|---|---|
| Sigenergy Aurora | 5 kW | ~2,5 h |
| Huawei LUNA2000 S1 | 5 kW | ~2,5 h |
| FoxESS EP12 | 5,8 kW | ~2 h |
| GoodWe + Dyness Tower | 3,84 kW | ~3 h |
| GoodWe + Lynx D | 5 kW | ~2,5 h |
Wieczór: jak magazyn zasila dom?
O 15:00 produkcja PV zaczyna spadać. Jednocześnie dom wchodzi w godziny szczytu: gotowanie, zmywarka, telewizor, oświetlenie. Zużycie rośnie do 3–3,2 kW.
Tu magazyn zaczyna na siebie zarabiać. System zarządzania energią (EMS) ustala kolejność źródeł:
1. Najpierw PV (jeśli jeszcze produkuje)
2. Potem magazyn (rozładowuje się)
3. Na końcu sieć (uzupełnia brakującą moc)
Inteligentny EMS (np. Zeronest EMS) robi to automatycznie. Sprawdza prognozę pogody na jutro, ceny energii RCE na kolejną dobę (znane dzień wcześniej, z giełdy TGE) i Twoją taryfę. Potem decyduje, ile energii „zostawić” w magazynie na noc, a ile oddać teraz.
W typowy wieczór magazyn oddaje 6–8 kWh między 17:00 a 23:00. To pokrywa większość zużycia domu bez pobierania prądu z sieci.
“Ceny prądu coraz częściej zmieniają się w ciągu doby. To nie straszak – to szansa. Magazyn z inteligentnym EMS automatycznie kupuje energię, gdy jest najtańsza, i oddaje, gdy jest najdroższa. Widziałem ten model w Niemczech i Australii – prosumenci z magazynami zarabiają na różnicy cen.”
Noc: kiedy magazyn ładuje się z sieci?
Słońce zaszło, panele nie produkują. W magazynie zostało 15–30% energii. Co teraz?
Scenariusz 1: masz taryfę G12. Magazyn ładuje się z sieci w taniej strefie nocnej (~0,45 zł/kWh, okno 22:00–6:00). Rano oddaje prąd w droższej strefie dziennej (~0,90 zł/kWh). Różnica to do 1 500 zł rocznie oszczędności tylko na taryfie, nawet bez PV.
Scenariusz 2: czekasz na słońce. Magazyn zostaje na niskim poziomie, a rano panele naładują go od nowa. Inteligentny EMS sam wybiera lepszą opcję na podstawie prognozy pogody.
Scenariusz 3: taryfa dynamiczna. Cena prądu zmienia się w ciągu doby według cen spot z TGE. Magazyn z EMS kupuje energię, gdy jest tania (noc, wietrzny dzień), i zużywa ją, gdy cena rośnie (szczyt zimowy). Taka taryfa może skrócić czas zwrotu magazynu, ale zależy to od oferty sprzedawcy i Twojego profilu zużycia.
W ciągu doby magazyn 10 kWh wykonuje ok. 1 pełny cykl (ładowanie i rozładowanie). Przy 6 000–10 000 cykli LiFePO4 to 15–25 lat pracy.
Czym różnią się magazyny energii producentów?
Wszystkie parametry w jednej tabeli. Dane z kart katalogowych producentów.
| Kryterium | Sigenergy | Huawei LUNA | FoxESS EP | GoodWe + Dyness | GoodWe + Lynx |
|---|---|---|---|---|---|
| Moc ładowania | 5 kW | 5 kW | 5,12 kW | 3,84 kW | 5 kW |
| Czas ładowania 10 kWh | ~2,5 h | ~2,5 h | ~2,5 h | ~3 h | ~2,5 h |
| Czas przełączenia SZR | 0 ms (UPS) | do 20 ms (MAP0) | ~20 ms | 5–20 ms | 5–20 ms |
| Samorozładowanie / mies. | <3% | <3% | <3% | <3% | <3% |
| Zasilanie awaryjne (10 kWh, 0,6 kW) | 16 h | 16 h | 16 h | ~15 h | 16 h |
| Cykle | 10 000 | S1: brak danych producenta, S0: >5 000 (deklaracja producenta) | ≥6 000 (ECS/EP12) | >6 000 | 15,77 MWh |
| Gwarancja | 10 lat / 80% SOH | S1: 15 lat (wymaga FusionSolar), S0: 10 lat / 80% SOH (deklaracja producenta) | 10 lat / 80% SOH | 10 lat / 70% SOH | 10 lat |
| Modułowość (max) | 21 kWh | 30 kWh | 4 moduły | Stack | 40 kWh |
| Grzałka ogniw | Tak | Nie | Tak | Nie | Nie |
| Ochrona IP | IP65 | IP66 (magazyn i falownik), IP55 (SmartGuard) | IP65 | Do wnętrz | Do wnętrz |
| Cena z montażem | od 33 533 zł | od 33 530 zł | od 26 280 zł | od 27 164 zł | od 29 734 zł |
| Po dofinansowaniu (max) | od 23 933 zł | od 25 530 zł | od 18 396 zł | od 19 015 zł | od 21 734 zł |
“Zbudowałem największą firmę fotowoltaiczną w Polsce. Teraz buduję coś lepszego – ekosystem, w którym Twój dom produkuje, przechowuje i zużywa energię bez strat. PV, magazyn, ładowarka, EMS – to jedno spójne rozwiązanie.”
Najczęściej zadawane pytania
Magazyn energii to domowa bateria, najczęściej w technologii LiFePO4, która przechowuje prąd na później. Zwykle współpracuje z fotowoltaiką: w dzień zbiera nadwyżkę z paneli, a wieczorem i w nocy oddaje ją do domu. Pracą steruje falownik hybrydowy, a BMS (system zarządzania baterią) pilnuje bezpieczeństwa ogniw. Typowy domowy magazyn ma około 10 kWh. Może też ładować się z sieci w tańszych godzinach, a z funkcją zasilania awaryjnego podtrzymać dom przy awarii sieci. Krótką definicję znajdziesz też w bazie wiedzy NEXBE, w haśle „Magazyn energii”.
Magazyn pozwala zużyć więcej własnego prądu z paneli. Bez niego na bieżąco zużywasz tylko 20–25% produkcji, a resztę oddajesz do sieci po cenie rynkowej RCE (ok. 0,25 zł/kWh). Z magazynem 10 kWh zużycie własnego prądu (autokonsumpcja) rośnie do 60–70%. Wieczorem korzystasz ze swojej energii, zamiast kupować prąd po ok. 0,90 zł/kWh. Według naszych wyliczeń to 3 000–3 600 zł oszczędności rocznie. Fotowoltaika działa też bez magazynu, ale wtedy większość prądu z dachu sprzedajesz tanio. Jak dobrać pojemność do paneli, opisujemy w poradniku „Magazyn energii do fotowoltaiki”.
Naładowany magazyn LiFePO4 trzyma prąd tygodniami, a nawet miesiącami. Samorozładowanie wynosi 2–3% pojemności miesięcznie. Magazyn 10 kWh po miesiącu bez używania ma więc jeszcze ok. 9,7 kWh, a po pół roku ok. 8,6 kWh. W domu z fotowoltaiką bateria i tak ładuje się i rozładowuje codziennie, więc ta strata praktycznie nie ma znaczenia. Dwutygodniowy wyjazd to ubytek ok. 1–1,5% pojemności. Jeśli pytasz o żywotność: ogniwa LiFePO4 wytrzymują 6 000–10 000 cykli, czyli 15–25 lat pracy. Więcej w poradniku „Degradacja baterii w magazynie energii”.
Tak, ale tylko wtedy, gdy falownik ma funkcję zasilania awaryjnego (backup), czasem uzupełnioną o SZR. Przy awarii sieci falownik odcina dom od sieci i przełącza go na baterię: w Sigenergy bez przerwy (0 ms), w FoxESS, GoodWe i Huawei z falownikiem MAP0 w 5–20 ms. Bez tej funkcji falownik wyłączy się razem z siecią i magazyn nie zasili domu. Pełny magazyn 10 kWh zasili lodówkę, oświetlenie LED i router (ok. 0,6 kW) przez ok. 16 godzin, przy normalnym użyciu (ok. 1,5 kW) przez 6–8 godzin, a z pompą ciepła lub klimatyzacją (ok. 3 kW) przez 3–5 godzin. Szczegóły w poradniku „Zasilanie awaryjne z magazynu energii”.
SZR (samoczynne załączanie rezerwy) to automatyka w rozdzielnicy, która przy awarii sieci sama przełącza zasilanie domu z sieci na magazyn. Kosztuje 2 500–5 000 zł. Nie zawsze jest potrzebny: Sigenergy ma wbudowaną funkcję UPS z przełączeniem w 0 ms i nie wymaga osobnego SZR. FoxESS i GoodWe przełączają dom w 5–20 ms. W Huawei zasilanie awaryjne zapewnia osobne urządzenie SmartGuard, które przełącza dom w czasie do 20 ms, ale tylko z falownikiem MAP0 i po ręcznym włączeniu tej funkcji (domyślnie jest wyłączona; z innymi falownikami do 100 ms).
Najlepiej w dzień, prądem z paneli, kiedy produkcja jest najwyższa, zwykle między 9:00 a 15:00. Magazyn 10 kWh napełnia się wtedy w 2–4 godziny. Z sieci opłaca się ładować tylko w tanich godzinach: przy taryfie G12 nocą (22:00–6:00, ok. 0,45 zł/kWh), a przy taryfie dynamicznej wtedy, gdy ceny na giełdzie spadają najniżej. Nie musisz tego pilnować: system zarządzania energią (np. Zeronest EMS) sam wybiera godziny na podstawie prognozy pogody i cen. Więcej o ładowaniu według cen godzinowych na stronie „Magazyn energii a taryfa dynamiczna”.
Tak, choć pracuje inaczej niż latem. Zimą panele produkują dużo mniej, więc magazyn rzadko napełnia się ze słońca. Może za to ładować się nocą z sieci w taniej taryfie G12 (ok. 0,45 zł/kWh) i oddawać prąd w droższych godzinach dziennych (ok. 0,90 zł/kWh). Sama różnica taryf daje do 1 500 zł oszczędności rocznie. Jeśli magazyn stoi w nieogrzewanym garażu albo na zewnątrz, sprawdź, czy ma grzałkę ogniw (w tabeli porównawczej na tej stronie mają ją Sigenergy i FoxESS). Więcej w poradniku „Magazyn energii zimą”.
Tak, choć zysk jest mniejszy niż w net-billingu. Na starych zasadach sieć działa jak magazyn z opustem: za każdą oddaną 1 kWh odbierasz 0,8 albo 0,7 kWh, zależnie od mocy instalacji. Własny magazyn zatrzymuje prąd w domu, więc nie tracisz tych 20–30%. Z funkcją zasilania awaryjnego masz też prąd przy awarii sieci. W programie dofinansowania magazynów energii 2026 osoby rozliczane w net-meteringu mogą dostać do 8 000 zł (w net-billingu do 16 000 zł), jeśli nabór jest otwarty. Szczegóły w poradniku „Magazyn energii w net-meteringu”.
Producenci deklarują sprawność 95–97%, ale w domu sprawność całego systemu jest niższa, bo dochodzą straty konwersji i pobór własny. Przy normalnym poborze tracisz zwykle kilka do kilkunastu procent energii, a przy bardzo małym obciążeniu nocą strat jest wyraźnie więcej. Dlatego pojemność i moc magazynu warto dobrać do realnego zużycia domu.
Tak. Decyduje o tym system zarządzania energią (EMS), np. Zeronest EMS. Sprawdza prognozę pogody, godzinowe ceny prądu (RCE z giełdy TGE) i Twoją taryfę, a potem sam wybiera, kiedy ładować magazyn, a kiedy oddawać prąd do domu. Nie musisz niczego ustawiać ręcznie ani pilnować godzin.
Dobierz magazyn do swojego domu
Konfigurator dobiera pojemność i producenta, a potem liczy dofinansowanie – w 2 minuty. Ceny z montażem, bez gwiazdek. Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić.